مشخصات فنی سقف های یکپارچه

تکنولوژی جدید پوشش یکپارچه درز ایستا یکی از پیشرفته ­ترین فناوری­های روز دنیا جهت پوشش سقف و دیواره­های سالن­های ورزشی، اجتماعات، نمایشگاه­ها، فرودگاه­ها، مراکز تجاری، اداری، قطارهای شهری، بین شهری و … می­باشد.
این سیستم از چندین لایه تشکیل می­شود که به ترتیب و با توجه به دیتایل زیرین لایه­هایی که بر روی استراکچر زیرین می­نشینند عبارتند از :
۱-لایه زیرین سیستم، ورق از جنس آلومینیوم (مقطع ذوزنقه یا سینوسی) و یا گالوانیزه (مقطع متال­دک، ذوزنقه و دم­کبوتری)  به صورت رنگی و یا ساده ( با توجه به شرایط محیطی) و ضخامت­ها ۰٫۷ الی ۱٫۲ میلیمتر و ارتفاع گام مختلف ( با توجه به فواصل پرلین­ها) می­باشد که به عنوان نگهدارنده لایه­های بالایی و انتقال دهنده بارهای وارده فوقانی و به جهت نمای داخلی می­باشد. این لایه مستقیماً روی پرلین‌های اسکلت فلزی به وسیلۀ پیچ سرمتۀ خودکار نصب می­گردد.
۲-عایق رطوبتی، لایه بخاربند ( Vapoar Barrier) از ۴ لایه (­یک لایه فویل آلومینیوم، یک لایه پلی­استر و دو لایه پلی اتیلن) تشکیل شده است که دارای ضخامت­های مختلف است (۱۸۰-۲۲۰ میکرون) . (این لایه باعث می­­شود تا رطوبت موجود در هوای داخل ساختمان وارد لایه ­­های میانی پوشش دوجداره زیپ نشده و در هنگام برخورد با لایه ­­های نهایی تقطیر صورت نگیرد). اتصال فویل­های عرقگیر توسط جوش لیزیک و اطوی برقی صورت می­گیرد.

۳– اسپیسر­های عمدتا از جنس گالوانیزه ( قطعات ناقل بار، فاصله انداز امگا) به ضخامت۰٫۸ الی۱٫۵۰ میلیمتر که در فواصل معین (­با توجه به فواصل پرلین­ها) بر روی عایق رطوبتی می­نشیند و به ورق زیرین پیچ می­شود و به منظور ایجاد فضای لازم برای اجرای عایق حرارتی به کار می­­رود.

۴-عایق­ حرارتی ( جنس پشم­سنگ و یا پشم­شیشه تخت ه­ای یا رولی­)، ضخامت و دانسیته این لایه بستگی به شرایط جوی، محیطی و کاربردی پروژه دارد. (­عایق حرارتی جهت جلوگیری از تبادل حرارتی فضاهای خارج و داخل است­). عایق کاملاً غیر قابل اشتعال بوده و در برابر سرما، گرما و صوت کاملاً مقاوم است. پشم­­سنگ ماده­ای سبک و استریل بوده و به دلیل ماهیت معدنی خود قابلیت بازگشت به اکوسیستم را دارد.

۵-کلیپس ­های مخصوص آلومینیومی (­پایه ­های نگهدارنده) با آلیاژ ویژه که به عنوان ناقل بارهای وارده روی سقف و نگهدارنده ورق­نهایی عمل می­کنند که دارای ارتفاع و سایز­های مختلف است، با استفاده از این کلیپس­­ها، علاوه بر این که نیازی به سوراخ کردن لایۀ نهایی برای نصب با پیچ و پرچ نیست (که خود مزیت بزرگی در آب­­بندی محسوب می­­شود). حالت کشویی که این کلیپس ­­ها برای ورق نهایی ایجاد می­­کنند نیز باعث سهولت حرکت ورق­­ها در جای خود هنگام انبساط و انقباض می­شوند.کلیپس­ها همراه با یک لایه ۵ میلیمتری پد عایق حرارتی از جنس pvc (پلی آمید) که در قسمت نشیمن برروی اسپیسرهاست، می­باشد. در صورت عدم استفاده از این لایه، کلیپس آلومینیومی مانند پل حرارتی باعث انتقال حرارت داخل و خارج ساختمان می­­گردد. با وجود لایۀ حرارتی در سقف عایق­­ بندی سیستم کامل و بدون نقص خواهد بود. از طرفی عدم وجود پد عایق، دوفلز نا هم جنس آلومینیوم و گالوانیزه در تماس با هم قرار خواهند گرفت که از نظر خوردگی این پل ارتباطی مطلوب نبوده و مقدمات خوردگی نقطه­ای و گالوانی را فراهم می­ آورد.